Pozdrowienia ze słonecznej Hiszpanii

spainW dniach 29 września – 8 października duża grupa zawodników Akademii Piłkarskiej Sanok przebywała  na obozie piłkarskim w Hiszpanii w Lloret De Mar. Na obóz wyjechaliśmy dzięki firmie BK Turismo, która zajmuje się organizacją obozów sportowych w Hiszpanii. Plan obozu był bardzo napięty. Zawodnicy odbyli 16 treningów i dwa sparingi.  Codziennie porannym rozruchem witaliśmy wschód słońca nad Morzem Śródziemnym. W związku z tym, że obóz nosił nazwę Barcelona Camp to codziennie tematem zajęć była gra innego zawodnika. Trenowaliśmy jak Messi, jak Iniesta, Rakitić i jak Pique. Jeden trening prowadzony był przez trenerów Girony FC, drużyny grającej w hiszpańskiej La Lidze. Doskonaliliśmy każdy element piłkarski na świetnie przygotowanych obiektach w Blanes, na które składa się 14 boisk trawiastych.

Oprócz treningów typowo fizycznych pracowaliśmy nad głową. Podczas wieczornych treningów mentalnych zawodnicy bawili się w gry mające na celu polepszenie ich kreatywności i zwiększenie własnej wartości. Cztery treningi dziennie podczas obozu sprawiły, że dzieci nie mogły się nudzić. Różnorodność i zabawowa forma nie powodowały wielkiego zmęczenia.

Staliśmy się częścią historii.

W czasie pobytu w Hiszpanii całkiem przypadkowo staliśmy się częścią historii. W czasie gdy Katalonia ( najbogatszy region Hiszpanii)  postanowiła odłączyć się od Hiszpanii, my byliśmy w centrum wydarzeń. Kiedy w Barcelonie trwały protesty i walka z Policją, my staliśmy pod bramą Camp Nou. Oczywiście obawialiśmy się o nasze bezpieczeństwo, jednak z bliska nie wyglądało to tak groźnie jak przedstawiały to media na całym świecie. Niestety z powodu sytuacji mecz Barcelony, na którym mieliśmy być odbył się bez udziału publiczności i musieliśmy obejść się smakiem. Jeszcze kilka razy musieliśmy zmieniać plany z powodu strajków i protestów jednak trenerzy ( Jakub Gruszecki, Waldemar Szafran i Kamila Gruszecka ) wykazali się świetnymi zdolnościami organizacyjnymi i pomysłowością co zaowocowało jeszcze lepszymi atrakcjami dla naszych zawodników.

Obóz to nie tylko piłka.

Treningi, sparingi … to nie wszystko. Będąc w tak pięknym regionie Hiszpanii grzechem byłoby nie zwiedzić najbardziej rozpoznawalnych zakątków Katalonii. Podczas wycieczki do Barcelony odbyliśmy krótką lekcję historii zwiedzając katedrę Sagrada de Familia zaprojektowaną przez znanego hiszpańskiego architekta, który „wpadł pod tramwaj”. Jeszcze rzut oka na piękne kamienice Gaudiego i jedziemy do wielkiego portu w Barcelonie. W porcie odwiedzamy pomnik „Krzysia” Kolumba, owiany złą sławą „deptak” oraz oceanarium. Wisienką na torcie było zwiedzania najbardziej znanego stadionu świata Camp Nou, na którym swoje mecze rozgrywa FC Barcelona. Oprócz wycieczki do Barcelony udaliśmy się również na wycieczkę statkiem do malowniczej miejscowości na wybrzeżu Costa Brava Tossa de Mar. Malownicze wybrzeże okraszone licznymi zamkami i malowniczymi wioskami wywarło wrażenie na uczestnikach naszego obozu. Bardzo nas cieszy, że  wizyta w stolicy Katalonii zapadła w pamięci obozowiczów co wpłynęło pozytywnie na wyniki obozowego quizu. Jednak największe wrażenie wywarły treningi na plaży i kąpiele w Morzu Śródziemnym. Kiedy w Polsce pada deszcz a termometry pokazują 10-13 stopni to w Katalonii liczniki wskazywały 30. Każdą wolną chwilę wykorzystaliśmy  na kąpiele w ciepłym morzu i zabawy na plaży.

Organizacyjny i merytoryczny sukces.

Wspaniały czas spędzony w przepięknym regionie Hiszpanii to ciężka praca kilku osób.  Za organizację i merytorykę obozu odpowiedzialny były trzy osoby, które również dbały o bezpieczeństwo swoich podopiecznych 24 godziny na dobę. Jakub Gruszecki, Waldemar Szafran i Kamila Gruszecka podjęli się tego zadania i pomimo trudności politycznych wybrnęli z sytuacji wyśmienicie. Nikomu nic się nie stało a świetnie dobrana tematyka, zakres i intensywność zajęć wpłynęły na wysoki poziom obozu pod względem sportowym a wplecione zabawy, wycieczki i wyprawy na plażę lub basen wypełniły skutecznie czas i nie pozwoliły na nudę. Jedno jest pewne: na następny obóz piłkarski z Akademią Piłkarską Sanok lista jest już pełna.

Galeria zdjęć już wkrótce.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz